Witamy na stronie Gmina Ruda-Huta   Aby odsłuchać zaznaczenie, kliknij na ikonę głośnika! Witamy na stronie Gmina Ruda-Huta GSpeech

Urząd Gminy Ruda-Huta, ul. Niepodległości 44, 22-110 Ruda-Huta. tel./fax 82 5686016, 5686033, 5686076, e-mail: sekretariat@ruda-huta.pl

bip glowna        niedowidzacy

Zapraszam do korzystania ze strony internetowej gminy Ruda-Huta.
Mam nadzieję, że zamieszczone tu informacje będą pomocne mieszkańcom, a nieznających naszej nadbużańskiej gminy zachęcą do odwiedzin.Kazimierz Smal

Wójt Gminy Ruda-Huta Kazimierz Smal

XXIII Nadbużańskie Święto Pszczoły

2 czerwca 2019 r. w Rudzie-Hucie odbyło się XXIII Nadbużańskie Święto Pszczoły. Znane w całym regionie, słodkie święto przyciągnęło do Rudy-Huty tłumy miłośników miodów i pszczelarstwa.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy św. koncelebrowanej przez ks. kanonika Kapituły Chełmskiej Andrzeja Sternika i proboszcza ks. Aleksandra Tabakę w kościele pw. św. Stanisława BM i Niepokalanego Serca NMP w Rudzie-Hucie. Następnie przy dźwiękach orkiestry dętej uczestnicy przemaszerowali na teren Szkoły Podstawowej w Rudzie-Hucie, gdzie gości XXIII Nadbużańskiego Święta Pszczoły powitali: starosta chełmski Piotr Deniszczuk, wójt gminy Ruda-Huta Kazimierz Smal i prezes Nadbużańskiego Związku Pszczelarzy w Chełmie Sławomir Padowski.

Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji: występy artystyczne, pokazy, plac zabaw dla dzieci, kiermasz i wystawę sztuki ludowej, wyrobów pszczelarskich i potraw kulinarnych oraz konkursy dla dzieci i dorosłych. Można było posmakować najróżniejszych miodów i regionalnych potraw przygotowanych z wykorzystaniem miodu. Pszczelarze zaprezentowali sprzęt pszczelarski, najróżniejsze wyroby pszczelarskie i produkty uzyskane za pomocą pszczół. Dopełnieniem wiedzy był wykład pt. „Produkty pszczele” – dr Ewy Waś i dr Beaty Panasiuk z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach.

Miłośnikom pszczelarstwa czas umilały występy zespołów tanecznych, śpiewaczych oraz solistów: Klubu Boogie Opus Twist i Grupy Ballo z MDK, zespołu Bokoryna z Żalina, zespołu Rosa, zespołu "To i owo", Zespołu Pieśni i Tańca „Okszowiacy", solistki Weroniki Jedruszak, zespołu „Jarzębina czerwona” z Rudki, Kapeli Sawińskiej, zespołu Akord z Rudy-Hutu, Zespołu Tańca Ludowego "Kresowiak", zespołu Pawłowianki i solisty Adriana Makara. Zainteresowaniem cieszyły się dynamiczne pokazy zapasów i krav magi. Gwiazdą wieczoru była grupa Malibu.

Pszczelarze z Nadbużańskiego Związku Pszczelarzy w Chełmie wzięli udział konkursie pn. „Najsmaczniejszy Miód Nadbużański 2019”. Przekazali komisji próbki miodów wielkokwiatowych z własnych pasiek, a wyboru najlepszego miodu dokonali uczestnicy święta. Największym uznaniem konsumentów cieszyły się miody: Ewy Przeor-Głąb (121 głosów), Andrzeja Kubajki (65 głosów) i Tomasza Dyjakowskiego (28 głosów).

Ponadto podczas XXIII Nadbużańskiego Święta Pszczoły przeprowadzono i udekorowano laureatów kilku konkursów powiatowych. Nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Chełmie wręczyli: przewodniczący Rady Powiatu w Chełmie Jarosław Walczuk i prezes Nadbużańskiego Związku Pszczelarzy w Chełmie Sławomir Padowski.

Rozstrzygnięty został IX Powiatowy Konkurs Kulinarny „Miód dobry na wszystko” i w poszczególnych kategoriach przyznano:

 • Ciasta i desery
  I miejsce – Marta Soroka z Białopola za ciasto „Pszczeli rój”;
  II miejsce – Stanisława Dyć z Rudy-Opalina za "Piernik staropolski";
  III miejsce – KGW w Pniównie za „Mrówkowca”.
  Wyróżnienia: Iwona Stasak z KGW Plisków za deser „Pszczółka”, Katarzyna Kozłowska z Żalina za „Malinową chmurkę”, Małgorzata Rogala z Turki za „Sezamka”.
 • Nalewki
  I miejsce – Anna Stasak z KGW Plisków za nalewkę miodową;
  II miejsce – KGW Chylinianki za nalewkę dereniówkę;
  III miejsce – Elżbieta Szczółko z Pokrówki za krupnik jarzębinowo-miodowy.
  Wyróżnienia: Iwona Matczuk z KGW Plisków za „Pigwę miodową”, Halina Rzepecka z Pawłowa za "Miodzik" z mniszka lekarskiego, KGW Ryzykantki z Rudy za nalewkę wieloowocową.

Wręczono nagrody uczestnikom XX Powiatowego Konkursu Wiedzy „Pszczoła w środowisku naturalnym i życiu człowieka”. Czołowe miejsca w poszczególnych kategoriach zajęli:

 • Szkoły podstawowe klasy IV-VI:
  I miejsce: Justyna Jaglewicz (Zespół Szkół w Sawinie);
  II miejsce: Bartłomiej Steć (Zespół Szkół w Sawinie);
  III miejsce: Laura Sobczuk (Szkoła Podstawowa w Rudzie-Hucie).
 • Szkoły podstawowe klasy VII-VIII i gimnazja
  I miejsce: Klaudia Klasura (Szkoła Podstawowa w Strupinie Dużym);
  II miejsce: Julia Jaglewicz (Szkoła Podstawowa w Wólce Petryłowskiej) i Dawid Marczuk (Zespół Szkół w Sawinie);
  III miejsce: Łukasz Kędzierawski (Zespół Szkół w Sawinie).
 • Szkoły ponadpodstawowe
  I miejsce: Izabela Kulpa (Zespół Szkół Ekonomicznych i Mundurowych w Chełmie);
  II miejsce: Jarosław Saczuk (Zespół Szkół Ekonomicznych i Mundurowych w Chełmie);
  III miejsce: Aleksandra Sawczuk (Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Okszowie).

W XXI Powiatowym Konkursie Plastycznym „Kolorowa pasieka” w poszczególnych kategoriach nagrodzeni zostali:

 • Szkoły podstawowe klasy I-III: Gabriel Nadolski (Szkoła Podstawowa w Rudzie-Hucie), Faustyna Opolska (Szkoła Podstawowa w Rudzie-Hucie), Julia Dąbrowska (Szkoła Podstawowa w Rudzie-Hucie), Wiktor Juściński (Szkoła Podstawowa w Rudzie-Hucie), Zofia Sołtys (Szkoła Podstawowa w Rudzie-Hucie), Oliwia Dyć (Szkoła Podstawowa w Kamieniu), Tomasz Górecki (Szkoła Podstawowa w Kamieniu), Bartosz Szewczuk (Szkoła Podstawowa w Kamieniu), Mateusz Martyniuk (Szkoła Podstawowa w Kamieniu), Lena Ciosek (Gminny Ośrodek Kultury w Rejowcu), Gabriel Rajtak (Szkoła Podstawowa w Bukowie Wielkiej);
 • Szkoły podstawowe klasy IV-VI: Bartłomiej Dołchaniuk (Szkoła Podstawowa w Rudzie-Hucie), Zbigniew Laskowski (Szkoła Podstawowa w Rudzie-Hucie), Lena Michałowska (Szkoła Podstawowa w Kamieniu), Klara Strehlow (Zespół Szkół w Sawinie), Amelia Kędzierawska, (Zespół Szkół w Sawinie);
 • Szkoły podstawowe klasy VII-VIII i gimnazja: Anna Dyczkowska (Szkoła Podstawowa w Bukowie Wielkiej), Filip Wojda (Zespół Szkół w Sawinie), Aleksandra Kozak (Zespół Szkół w Sawinie), Martyna Kiszowara (Zespół Szkół w Sawinie), Daria Sowa (Zespół Szkół w Sawinie), Zuzanna Bisko (Zespół Szkół w Sawinie), Hanna Błaszczuk (Zespół Szkół w Sawinie), Milena Sowa (Zespół Szkół w Sawinie), Julia Steć (Zespół Szkół w Sawinie), Natalia Sabura (Gminny Ośrodek Kultury w Rejowcu), Aleksandra Głuszczak (Szkoła Podstawowa w Rudzie-Hucie).
 • Specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze, warsztaty terapii zajęciowej: Klaudia Karwat (WTZ Majdan Zahorodyński), Marta Płachecka (WTZ Majdan Zahorodyński).

Strony powiązane z samorządem i społecznością lokalną

poleska sh

oko sh

wyzyna sh

bokoryna sh

Newsletter - subskrypcja

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Gminy Ruda-Huta w celu otrzymywanie newslettera.

Akceptacja regulaminu .


Newsletter - rezygnacjaLicznik odwiedzin

2640405
Dzisiaj
Wczoraj
Tydzień
Miesiąc
Wszystkie
629
600
1858
26473
2640405

Twoje IP 3.214.224.224

przeglad wydarzen

dab bolko gmina ruda huta drzewo roku 2015 www

gminny portal mapowy 02

Zpp laureat

laureat gmin zpp 2018

Elektroniczne załatwianie spraw

Profil zaufany ePUAP

empatia pm

obywatel pm

English French German Italian Portuguese Russian Spanish Ukrainian

Nr konta Urzędu Gminy Ruda-Huta

Bank Spółdzielczy SAWIN O/Ruda-Huta, nr konta: 59 8192 0002 2001 0020 0035 0001

Dla interesantów zagranicznych NR SWIFT: PL59 8192 0002 2001 0020 0035 0001POLUPLPR

Dokumenty planistyczne i strategie

str r g ps

rpp

str r g sh

Legislacja i akty prawne

rcl sh

isap sh

Oferty pracy

eures sh

PUP sh

ZPP

Aby odsłuchać zaznaczenie, kliknij na ikonę głośnika! GSpeech