Witamy na stronie Gmina Ruda-Huta   Aby odsłuchać zaznaczenie, kliknij na ikonę głośnika! Witamy na stronie Gmina Ruda-Huta GSpeech

Urząd Gminy Ruda-Huta, ul. Niepodległości 44, 22-110 Ruda-Huta. tel./fax 82 5686016, 5686033, 5686076, e-mail: sekretariat@ruda-huta.pl

bip glowna        niedowidzacy

Zapraszam do korzystania ze strony internetowej gminy Ruda-Huta.
Mam nadzieję, że zamieszczone tu informacje będą pomocne mieszkańcom, a nieznających naszej nadbużańskiej gminy zachęcą do odwiedzin.Kazimierz Smal

Wójt Gminy Ruda-Huta Kazimierz Smal

Stefan Darda w Rudzie-Hucie

 

  Kto czytał powieści Stefana Dardy wie, że jest to literatura od której trudno się oderwać. Niesamowite zwroty akcji, dowcip, elementy zaskoczenia, świetny styl sprawia, że chciałoby się aby powieść nie miała końca.
    Autor wprowadza czytelnika w codzienność bohaterów, w ich uczucia, marzenia i lęki, co powoduje, że każdy odnajduje w nich po części siebie, rozumie i akceptuje. Akcja powieści rozgrywa się na pojezierzu łęczyńsko-włodawskim i Roztoczu, w miejscach, które każdy z nas niejednokrotnie odwiedzał. Dlatego też czytając ich opisy pojawiają się one w naszej wyobraźni jak żywe.

    Talent autora sprawił, że postanowiliśmy zaprosić go do odwiedzenia gminy Ruda-Huta. Spotkanie odbyło się 25 marca 2011 r. Dzięki uprzejmości i współpracy z Dyrekcją Liceum Ogólnokształcącym w Rudzie-Hucie, można je było przeprowadzić w szkole. Autorowi w trakcie wizyty towarzyszył Mariusz Kargul - animator kultury, prozaik i publicysta z Krasnegostawu.
   Istotne pytanie dla uczestniczącej w spotkaniu młodzieży brzmiał: W jaki sposób zachęciłby Pan młodzież do czytania? A jaka była odpowiedź Pana Dardy? Każdy powinien znaleźć swój rodzaj literatury. W okresie kiedy kształtuje i rozbudza się w młodym człowieku zainteresowanie literaturą, styka się on z lekturami, które są często trudne i niezrozumiałe, a więc nie zawsze dostosowane do wieku młodego czytelnika. To go zniechęca. Powoduje, że zamiast przekonać się i pojąć słowa Czechowicza “Kto czyta żyje wielokrotnie - kto zaś z książkami obcować nie chce na jeden żywot jest skazany”, młody czytelnik unika literatury, nie mając pojęcia, co naprawdę traci. A tu pojawia się rola bibliotekarzy i nauczycieli, aby ich przekonać, że czytanie powoduje wiele radości, wyzwala emocje, rozwija intelektualnie. Stąd wezwanie do dzieci i młodzieży: Wszystko co was interesuje znajdziecie w książkach, więc sięgajcie po nie, bo warto!!
    Stefan Darda urodził się 2 września 1972 r. w Tomaszowie Lubelskim, na Roztoczu, w byłym województwie zamojskim. Do roku 1991 mieszkał w Lubyczy Królewskiej. Po ukończeniu szkoły muzycznej i tomaszowskiego liceum im. Bartosza Głowackiego rozpoczął studia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Był członkiem znanego zespołu "Orkiestra pod wezwaniem Świętego Mikołaja", z którą koncertował i nagrywał płyty do roku 1995. Pracował w studenckich klubach turystycznych. Wspólnie z przyjaciółmi reaktywował Uczelniany Klub Turystyczny PTTK UMCS "Mimochodek", który od tamtej pory nieprzerwanie działa do dziś. W 1998 roku przeprowadził się do Przemyśla, na Podkarpaciu, gdzie mieszka do dziś.

Strony powiązane z samorządem i społecznością lokalną

poleska sh

oko sh

wyzyna sh

bokoryna sh

Newsletter - subskrypcja

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Gminy Ruda-Huta w celu otrzymywanie newslettera.

Akceptacja regulaminu .


Newsletter - rezygnacjaLicznik odwiedzin

2609432
Dzisiaj
Wczoraj
Tydzień
Miesiąc
Wszystkie
321
594
321
24340
2609432

Twoje IP 66.249.64.18

przeglad wydarzen

dab bolko gmina ruda huta drzewo roku 2015 www

gminny portal mapowy 02

Zpp laureat

laureat gmin zpp 2018

Elektroniczne załatwianie spraw

Profil zaufany ePUAP

empatia pm

obywatel pm

English French German Italian Portuguese Russian Spanish Ukrainian

Nr konta Urzędu Gminy Ruda-Huta

Bank Spółdzielczy SAWIN O/Ruda-Huta, nr konta: 59 8192 0002 2001 0020 0035 0001

Dla interesantów zagranicznych NR SWIFT: PL59 8192 0002 2001 0020 0035 0001POLUPLPR

Dokumenty planistyczne i strategie

str r g ps

rpp

str r g sh

Legislacja i akty prawne

rcl sh

isap sh

Oferty pracy

eures sh

PUP sh

ZPP

Aby odsłuchać zaznaczenie, kliknij na ikonę głośnika! GSpeech