Witamy na stronie Gmina Ruda-Huta   Aby odsłuchać zaznaczenie, kliknij na ikonę głośnika! Witamy na stronie Gmina Ruda-Huta GSpeech

Urząd Gminy Ruda-Huta, ul. Niepodległości 44, 22-110 Ruda-Huta. tel./fax 82 5686016, 5686033, 5686076, e-mail: sekretariat@ruda-huta.pl

bip glowna        niedowidzacy

Zapraszam do korzystania ze strony internetowej gminy Ruda-Huta.
Mam nadzieję, że zamieszczone tu informacje będą pomocne mieszkańcom, a nieznających naszej nadbużańskiej gminy zachęcą do odwiedzin.Kazimierz Smal

Wójt Gminy Ruda-Huta Kazimierz Smal

Aktywny lipiec z GOK-iem

Dzieci i młodzież z gm. Ruda-Huta aktywnie spędziły pierwszy miesiąc tegorocznych wakacji, korzystając z wielu atrakcji przygotowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Rudzie-Hucie.

3 lipca 2018 r. w Domu Kultury w Rudzie-Kolonii dzieci mogły wysłuchać opowieści o osobowościach przyrodniczych. Małgorzata Deneka-Angel, kierownik Oddziału Terenowego w Chełmie Lubelskich Parków Krajobrazowych opowiedziała o Chełmskim Parku Krajobrazowym oraz obszarach Natura 2000 znajdujących się na terenie gminy Ruda-Huta. Na zakończenie pogadanki przeprowadzona została gra integracyjna z nagrodami mająca na celu utrwalenie zdobytych podczas wykładu informacji.

5 lipca w Centrum Kultury i Rekreacji w Rudce przeprowadzono Konkurs Plastyczny "Bez Farb". Jego uczestnicy mieli za zadanie stworzyć obraz związany z ekologią bez wykorzystania farb czy innych narzędzi służących do rysowania lub malowania. Młodzież wykazała się ogromną kreatywnością tworząc swoje prace przy pomocy plasteliny, papieru kolorowego, materiału i wielu innych przedmiotów. Jedynym ograniczeniem była pomysłowość uczestników.

8 lipca młodzi rowerzyści uczestniczyli w rajdzie z Rudy-Huty do Żalina, na II Piknik Rodzinny „Wiatrakowanie”. Po dotarciu do celu mogli wziąć udział we wszystkich przygotowanych przez organizatorów atrakcjach, czyli grach i zabawach oraz konkursach z nagrodami. Trasa prowadziła przez malownicze, nadbużańskie tereny.

11 lipca podczas spaceru po lesie Borek młodzież mogła poznać drzewa oraz zwierzęta występujące na terenie Nadleśnictwa Chełm prezentowane przez panią leśniczy. Przechadzka zakończyła się ogniskiem, rozpalonym w specjalnie przygotowanym do tego miejscu. Tam mogli sobie upiec nad ogniem pyszne kiełbaski.

13 lipca w Domu Kultury w Rudzie-Kolonii przedstawiciele Koła Łowieckiego nr. 23 "Szarak" z Chełma opowiedzieli o znaczeniu myśliwych dla ekologii i ochrony przyrody. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że członkowie koła łowieckiego polując eliminują chore i słabe osobniki, a także walczą z kłusownictwem chroniąc w ten sposób gatunki zagrożone. Dodatkowo myśliwi zajmują się dokarmianiem zwierząt oraz ochroną pól przed zwierzętami. Wszystkim dzieciom w pamięć zapadnie możliwość zadęcia w prawdziwy myśliwski róg.

19 lipca w Żalinie odbyły się warsztaty rzeźbiarskie pod wiatrakiem. Młodzież po wcześniejszej przejażdżce rowerowej miała okazję zobaczyć dzieła miejscowego artysty Andrzeja Suchockiego. oraz własnoręcznie wykonania rzeźby w drewnie.

W nocy z 21 na 22 lipca w Rudce najodważniejsi uczestniczyli w szkoleniu surwiwalowym, podczas którego poznawali podstawowe zasady pozyskiwania i przygotowywania pożywienia na terenach niezurbanizowanych. Wszystkie składniki były wcześniej pozyskane i przygotowane do obróbki. Młodzież uczyła się między innymi: przygotowywać rozpałkę, wykonywać najprostsze możliwe palniki na paliwo płynne, wypiekać podpłomyki i przygotowywać świeże wysokowęglowodanowe musy owocowe, które na koniec ze smakiem zjedli. Całość szkolenia zakończyła się całonocnym biwakowaniem przy ognisku, a także grami towarzyskim pod gwiaździstym niebem.

24 lipca GOK zorganizował wyjazd do Lublina w ramach realizacji projektu z WFOŚiGW w Lublinie. Uczestnicy wycieczki zwiedzili Ogród Botaniczny UMCS. Dzieci mogły obejrzeć wiele ciekawych okazów roślinnych, trudnych do odnalezienia w środowisku naturalnym. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzenie jednego z największych skansenów w Polsce - Muzeum Wsi Lubelskiej, które jest położone w dolinie rzeki Czechówki. Muzeum gromadzi przedmioty związane z dawnym życiem wsi, dworów oraz miasteczek, ale też utrwala wiedzę na temat zwyczajów, obrzędów, tradycji i codziennej pracy ludzi minionej epoki. Uczestnicy wyjazdu bardzo chętnie wzięli udział w grze terenowej polegającej na odnajdywaniu na terenie muzeum miejsc zaznaczonych na mapie. Zwycięskie grupy otrzymały od pracowników skansenu pamiątki i słodycze.

Zapraszamy dzieci i młodzież na pozostałe wakacyjne atrakcje przygotowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Rudzie-Hucie.

Strony powiązane z samorządem i społecznością lokalną

poleska sh

oko sh

wyzyna sh

bokoryna sh

Newsletter - subskrypcja

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Gminy Ruda-Huta w celu otrzymywanie newslettera.

Akceptacja regulaminu .


Newsletter - rezygnacjaLicznik odwiedzin

2338472
Dzisiaj
Wczoraj
Tydzień
Miesiąc
Wszystkie
122
509
4157
24638
2338472

Twoje IP 54.36.148.221

przeglad wydarzen

dab bolko gmina ruda huta drzewo roku 2015 www

gminny portal mapowy 02

Zpp laureat

laureat gmin zpp 2018

Elektroniczne załatwianie spraw

Profil zaufany ePUAP

empatia pm

obywatel pm

English French German Italian Portuguese Russian Spanish Ukrainian

Nr konta Urzędu Gminy Ruda-Huta

Bank Spółdzielczy SAWIN O/Ruda-Huta, nr konta: 59 8192 0002 2001 0020 0035 0001

Dla interesantów zagranicznych NR SWIFT: PL59 8192 0002 2001 0020 0035 0001POLUPLPR

Dokumenty planistyczne i strategie

str r g ps

rpp

str r g sh

Legislacja i akty prawne

rcl sh

isap sh

Oferty pracy

eures sh

PUP sh

Strona Pajacyka ZPPOrlik 2012Włodawski Obszar Funkcjonalny

Aby odsłuchać zaznaczenie, kliknij na ikonę głośnika! GSpeech